Korálky sú určené ako osobný šperk alebo ako komponent do šperku, tiež môžu poslúžiť ako upomienkový predmet z Tatier či amulet. Korálku je možné použiť samotnú, napríklad ako ako prívesok, alebo spolu s ďalšími korálkami ju navliecť do náramku, naúšníc, prípadne na kľúčenku. Je možné ju prišiť na odev ako ozdobu.
Korálky sú vyrobené technikou ručného brúsenia za sucha a vŕtania za mokra. Povrch korálok je opracovaný pomocou strojovej brúsky.
Surovina použitá na výrobu korálok pochádza zo štrkopieskov Batizovce. Ostatná surovina použitá na výrobu korálok pochádza z iných lokalít Slovenska, či z iných krajín sveta.
Ako si vybrať korálku – prejdite v galérii k fotke s číselno-písomnými označeniami korálok, podľa označenia si zvoľte variant korálky kliknutím na „Výber korálky“, napríklad F1.
O autorovi: Timo sa práci s kameňom venuje niekoľko rokov. Do kameňov pri spracovaní rád prenáša svoj pocit z krajiny, rád sa tiež necháva očarúvať detailom a štruktúrou žuly. Výzvami sú preňho jej nečakané farby, hra tieňa, kompozícia tvorená živlami – človek sa vie pri pohľade do týchto miniatúrnych krajín stratiť v bdelom snení.
Špeciálne zaľúbenie našiel Timo vo výrobe korálok, okrem kamenných i v keramických. V obľube má tiež tvorbu objektov – opracovaných skál a skaliek, ktorými si pripomína krajinu Tatier, či v poslednom čase výrobu kamenných misiek.
Tatranské žuly
Vysoké Tatry sú naším najvyšším pohorím a zároveň sú aj najvyšším v Karpatskej sústave. Z geologickej stránky sú jadrovým pohorím. Základ pohoria tvorí kryštalické jadro zložené z premenených hornín starohorného až staroprvohorného veku a hlavne z vyvretých granitoidných hornín mladoprvohorného veku. Tieto horniny sa vyskytujú vo Vysokých i v Západných Tatrách. Najrozšírenejšie vo Vysokých Tatrách sú granitoidy, bežne označované ako žuly. Granitoidy patria medzi hlbinné a žilné vyvreté horniny. Vek ich kryštalizácie sa pohybuje v rozmedzí 280 – 310 miliónov rokov.
Granodiority sa vyznačujú veľkou mechanickou pevnosťou. V minulosti sa tu lokálne ťažili a používali sa ako základový stavebný kameň. Postupným zvetrávaním a preplavením vodnými tokmi sa menia na piesok a štrk. Dnes sa na území Tatranského národného parku z dôvodu ochrany územia už neťažia.