Prvý jarný zelený čaj už v Tatrách! Ochutnajte voňavý čaj z čínskych plantáží - Wu Liang Shan Mao Jian.

O bielom čaji

Biele čaje patria k vysoko ceneným čajom už od dôb Starej Číny. Najlepšie zbery bielych čajov sa každoročne odvádzali na cisársky dvor ako daň. Vyznačujú sa jemným vzhľadom, výbornou chuťou a blahodárnym účinkom na ľudský organizmus.

Kategória bielych čajov nesie svoj názov podľa jemných strieborných chĺpkov na čerstvých i usušených listoch. Kvalita čaju je daná predovšetkým zberom, ktorý musí prebiehať veľmi opatrne, za najlepších možných podmienok. Nie je možné zbierať za dažďa či za rosy, zbierajú sa len silné, dlhé a šťavnaté výhonky. Tento starostlivý výber následne ovplyvňuje chuť výsledného čaju. V spôsobe spracovania je biely čaj najprirodzenejšou formou čaju, odtrhnuté lístky sa nechávajú „zavädnúť“ na slnku, potom sa sušia a nakoniec triedia. Počas zavädnutia môže nastať veľmi jemná prirodzená fermentácia.

Na trhu je možné nájsť veľké množstvo bielych čajov. Biely čaj pochádza z provincie Fu-ťien, oblasti Fu Ding, kde sa vyšľachtili dva hlavné kultivary, a to Fu Ding White Tea a Fu Ding Da Bai Hao. V našej ponuke môžete okrem bielych čajov z Fu-ťienu nájsť aj biely čaj z provincie Yunnan. Volá sa Biela orchidea (Yunnan Bai Lan) a je spracovaný z divokých čajovníkov v oblasti Lan Cang. Z provincie Fu-ťien ponúkame Kráľovskú bielu pivonku (Pai Mu Tan King), Obočie dlhovekosti (Shou Mee), Bieleho snežného draka (Bai Xue Long) a ďalšie biele čaje.

Biely čaj je oceňovaný hlavne pre svoje blahodárne účinky na naše zdravie. Každodenným ranným popíjaním bieleho čaju pomáhame telu vylučovať nahromadené toxíny. Biely čaj tiež priaznivo pôsobí pri liečbe cukrovky, pomáha vyrovnávať hladinu cukru v krvi. Priaznivo pôsobí aj na krvný tlak a pomáha pri liečbe cievnych ochorení.

Biely čaj skladovaný v dobrých podmienkach (pozri článok Ako skladovať čaje) má schopnosť zrieť. To znamená, že sa časom stáva jemnejší v chuti a zvyšujú sa jeho priaznivé účinky na naše zdravie. Takýto starý biely čaj je účinný aj pri znižovaní horúčky u detí i dospelých.

S bielym čajom sa najčastejšie stretávame v sypanej forme, nezriedka ho však dostaneme i v lisovanej podobe, do tvaru koláčov, malých guličiek alebo tzv. čajovej čokolády. Biely čaj je vhodné pripravovať najlepšie v konvičke zo skla alebo porcelánu. V sklenených nádobách si najlepšie vizuálne vychutnáme i nádhernú hru „ochlpených“ čajových lístkov. Lístky je vhodné sypať do vopred vyhriatej konvičky, pocítime tak jeho nádhernú a jemnú vôňu.

Biely čaj nás pozýva stráviť príjemné chvíle v jeho ušľachtilej spoločnosti. Na zdravie!

Príprava bieleho čaju štýlom Gong Fu - video